Prima pagină Cultura


Triumf uriaş pentru cinematografia românească! Românca Adina Pintilie a luat Ursul de Aur la Festivalul de Film de la Berlin 2018. Lista completă a câştigătorilor - VIDEO

Ana Obretin | 02.25.2018 | ● Vizualizări: 3818

Regizoarea Adina Pintilie a primit premiul Ursul de Aur pentru filmul "Nu mă atinge-mă/ Touch Me Not", la gala celei de-a 68-a ediţii a Festivalului de la Berlin, care a avut loc sâmbătă seară.

Preşedintele juriului, regizorul Tom Tykwer, a declarat în introducerea câştigătorului premiului Ursul de Aur: "Vrem să decernăm premii nu numai pentru ce poate cinematografia şi pentru locul în care se află, ci şi pentru unde poate ajunge în viitor".

Filmat pe o perioadă de zece săptămâni, între anii 2015 şi 2017, cu o distribuţie mixtă de actori profesionişti (Tomas Lemarquis, Laura Benson) şi persoane reale, "Nu mă atinge-mă" este o explorare personală care pune sub semnul întrebării ideile preconcepute despre intimitate, ca aspect fundamental al existenţei umane.

Filmul scris, regizat şi produs de Adina Pintilie este coprodus de Bianca Oana şi Philippe Avril. Filmul este o coproducţie România / Germania / Cehia/ Bulgaria / Franţa, iar, în 2012, proiectul a fost selecţionat pentru Atelierul secţiunii Cinéfondation de la Festivalul de la Cannes.
Actriţa Laura Benso şi regizoarea Adina Pintilie/ Credit foto: Hepta
 
Regizoarea Adina Pintilie a mai primit, sâmbătă seară, pentru acelaşi film, premiul pentru cel mai bun debut, din partea unui juriu care l-a avut în componenţă şi pe regizorul Călin Peter Netzer.
 
În vârstă de 38 de ani, Adina Pintilie a regizat şapte scurtmetraje şi două mediumetraje. Producţiile "Nu te supăra, dar..." (2007) şi "Oxigen/ Oxygen" (2010) au fost prezentate în peste 50 de festivaluri internaţionale, iar scurtmetrajul coregizat cu George Chiper "Balastiera#186" (2007) a fost selectat la Festivalul de film de la Locarno 2008 şi a câştigat premiul al doilea la Festivalul Internaţional de Film de la Miami şi menţiunea specială a Festivalului de la Trieste, în 2009.

La limita dintre ficţiune şi documentar, peliculele sale sunt caracterizate de un stil vizual foarte original, curajul de a experimenta cu limbajul vizual şi o explorare fără compromis a psihicului uman.
 
Din 2010, Adina Pintilie este şi curatorul Bucharest International Experimental Film Festival (BIEFF).
 
Juriul internaţional care a decis anul acesta câştigătorii premiilor festivalului, ce au fost anunţaţi într-o gală care a avut loc la Berlinale Palast, a fost prezidat de regizorul, scenaristul compozitorul de muzică de film şi producătorul Tom Tykwer. Ceilalţi membri ai juriului au fost actriţa belgiană Cécile de France, fotograful spaniol Chema Prado, fost director al Filmoteca Española, producătoarea americană Adele Romanski, compozitorul japonez Ryūichi Sakamoto şi criticul de film Stephanie Zacharek, din SUA.
 
În total 24 de filme, din care 19 în competiţie pentru urşii Berlinalei, au format selecţia oficială a evenimentului.
 
Anul trecut, premiul Ursul de Aur a revenit peliculei "On Body and Soul", de Ildikó Enyedi.
 
Festivalul de film de la Berlin are loc în perioada 15-25 februarie.
 
Lista completă a câştigătorilor premiilor Festivalului Internaţional de Film de la Berlin 2018:
 
Ursul de Aur pentru cel mai bun film - "Nu mă atinge-mă", de Adina Pintilie
 
Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - "Twarz", de Malgorzata Szumowska
 
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Wes Anderson, pentru "The Isle of Dogs"
 
Ursul de Argint pentru cea mai bună actriţă - Ana Brun, pentru "Las herederas"
 
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Anthony Bajon, pentru "La prière"
 
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Manuel Alcalá şi Alonso Ruizpalacios pentru "Museo"
 
Premiul "Alfred Bauer" pentru noi perspective în arta cinematografică - "Las herederas",de Marcelo Martinessi
 
Premiul pentru cel mai bun documentar - "Waldheims Walzer (The Waldheim Waltz)", de Ruth Beckermann
 
Menţiune specială pentru documentar: "Ex Pajé (Ex Shaman)", de Luiz Bolognesi
 
Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - The Men Behind the Wall, de Ines Moldavsky,
 
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - "Imfura", de Samuel Ishimwe
 
Premiul juriului secţiunii de scurtmetraje (Audi Short Film Award) - "Solar Walk", Réka Bucsi
 
Premiul pentru cel mai bun film de debut - "Nu mă atinge-mă ", de Adina Pintilie
 
Ursul de Argint pentru realizări artistice şi tehnice deosebite - Elena Okopnaya, pentru costumele şi regia artistică a filmului "Dovlatov", de Alexey German Jr.
 
Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2018 - "Burkina Brandenburg Komplex", de Ulu Braun
 
Ursul de Aur pentru întreaga carieră - Willem Dafoe
 
Premiul Berlinale Camera - regizorul şi actorul ceh Jiří Menzel, Beki Probst, preşedintele European Film Market, şi Katriel Schory, directorul executiv al Israel Film Fund.
 
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competiţie - "In den Gängen", de Thomas Stuber; menţiune specială - "Utøya 22. juli (U - July 22)", de Erik Poppe
 
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Panorama - "Styx", de Wolfgang Fischer
 
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din secţiunea Forum - "Teatro de guerra (Theatre of War)", de Lola Arias
 
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiţie - "Las herederas (The Heiresses)", de Marcelo Martinessi
 
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - "River’s Edge", de Isao Yukisada
 
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - "An Elephant Sitting Still", de Hu Bo
 
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - "Tinta Bruta (Hard Paint)", Marcio Reolon şi Filipe Matzembacher
 
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - "Teatro de guerra (Theatre of War)", de Lola Arias
 
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competiţie - "In den Gängen (In the Aisles)", de Thomas Stuber
 
Premiul Label Europa Cinemas - "Styx", de Wolfgang Fischer
 
Premiul Teddy pentru cel mai bun film - "Tinta Bruta (Hard Paint)", de Marcio Reolon şi Filipe Matzembacher
 
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - "Bixa Travesty (Tranny Fag)", de Claudia Priscilla şi Kiko Goifman
 
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - "Three Centimetres", de Lara Zeidan
 
Premiul juriului Teddy (secţiune care militează pentru drepturile minorităţilor sexuale) - "Obscuro Barroco", de Evangelia Kranioti
 
Premiul l'Oreal Paris Teddy pentru debut - "Retablo", de Álvaro Delgado-Aparicio
 
Premiul Caligari - "La casa lobo (The Wolf House)", de Cristóbal León şi Joaquín Cociña
 
Premiul pentru pace - "The Silence of Others", de Almudena Carracedo şi Robert Bahar
 
Premiul Amnesty International - "Zentralflughafen THF (Central Airport THF)", de Karim Aïnouz
 
Premiul Heiner Carow - "B-Movie: Styx", de Wolfgang Fischer
 
Premiul publicului pentru un film de ficţiune din secţiunea Panorama - "Profile", de Timur Bekmambetov
 
Premiul publicului pentru un documentar din secţiunea Panorama - "The Silence of Others", de Almudena Carracedo şi Robert Bahar
 
Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - "Dovlatov", de Alexey German Jr
 
Premiul cititorilor Tagesspiegel - "L'empire de la perfection (In the Realm of Perfection)", de Julien Faraut
 
Premiul Teddy al publicului - "Las herederas (The Heiresses)", de Marcelo Martinessi
 
Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: producătorul Jing Wang (China), pentru "Tropical Memories", de Shipei Wen
 
Arte International Prize - "The War Has Ended", de Hagar Ben Asher
 
Premiul Eurimages pentru coproducţie - Madants (Polonia), Match Factory Productions (Germania) şi Transfax Film Productions (Israel), pentru "The War Has Ended", de Hagar Ben Asher.