Prima pagină D:News

O substanţă folosită frecvent în suplimentele pentru slăbit poate fi periculoasă. Ce spun medicii

Roxana Ruscior | 05.02.2014 | ● Vizualizări: 327
O substanţă folosită frecvent în suplimentele pentru slăbit poate fi periculoasă. Ce spun medicii     (Foto: Shutterstock) + zoom
Galerie foto (2)

Un fruct folosit foarte des în suplimentele nutritive pentru pierderea în greutate ar putea fi toxic pentru anumite persoane. Cercetătorii atrag atenţia asupra acestui risc.

Garcinia cambogia, un fruct folosit în ceaiurile şi pastilele pentru slăbit, poate deveni toxic dacă este consumat de persoanele care iau şi antidepresive.

Semnalul de alarmă a fost tras după ce o femeie care lua de 3 luni acest supliment alimentar a ajuns de urgenţă la spital, cu spasme musculare.

Ea a fost diagnosticată cu hipertensiune arterială şi puls foarte mare, din cauză că nivelul serotoninei din sânge crescuse alarmant de mult.

Femeia se trata pentru depresie cu medicamente care stimulau producerea de serotonină, prin urmare cele două produse combinate au dus la o intoxicaţie cu serotonină.

Medicul Robert Hendrickson, de la Oregon Health and Sciences University, care a trata pacienta, recunoaşte că nu poate generaliza riscul, având în vedere un singur caz de efecte adverse.

Totuşi, studii anterioare au demonstrat că Garcinia creşte de asemenea nivelul de serotonină, de aceea nu trebuie asociată cu antidepresivele. Cei care urmează un tratament pentru depresie ar trebui să folosească alte suplimente pentru slăbit, spune Hendrickson.

El precizează că trebuie făcute mai multe cercetări în acest sens, pentru a se vedea dacă această pacientă a fost un caz izolat, sau dacă riscul apare la orice persoană care asociază cele două tratamente.

De asemenea, este posibil ca suplimentul alimentar luat de această femeie să fi conţinut şi alte substanţe, în afară de Garcinia, care să fi declanşat reacţia toxică. Suplimentele, spre deosebire de medicamente, nu sunt controlate la fel de strict.

Studiul a fost publicat pe 4 aprilie, în Journal of Medical Toxicology.

Sursa: Huffington Post