Home » D:News » Astronautul britanic Tim Peake a devenit primul om care a alergat în spaţiu – VIDEO

Publicat: 25.04.2016
Astronautul britanic Tim Peake a alergat 42 de kilometri la bordul Staţiei Spaţiale Internaţionale, devenind astfel primul om care a alergat un maraton în spaţiu.Datorită acestei reuşite a intrat în Cartea Recordurilor.

Timp Peake a pornit în acelaşi timp cu participanţii de la maratonul Londrei şi a văzut traseul cu ajutorul unei tablete. Astronautul a parcurs dinstanţa de 42 de kilometri pe o bandă de alergat, iar pentru a rămâne în picioare s-a legat de podea cu ajutorul unor corzi.

În vârstă de 44 de ani, Tim Peake a terminat maratonul în trei ore, 35 de minute şi 21 de secunde.

În comparaţie, câştigătorul întrecerii din capitala britanică a ajuns la start după două ore şi trei minute.

Tim Peake a alergat în urmă cu 17 ani la maratonul londonez, pe care l-a terminat în 3 ore şi 18 minute.

Sursa: Guardian